Forward DT08125A 5-Inch Heavy Duty Bench Vise with 1 Pair Steel Jaw Plates
★★★★☆ 4.0 86 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by uwloopbaancoach.be
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Jaw Width: 125mm (5"), Jaw Opening: 125mm (5"), Throat Depth: 67mm (2.6"), Clamp Force: at least 5500 lbs (24 k.N), Item Weight: 33 lbs
  • Multifunctional Dual-Purpose Vise: The 5inch vise is suitable for both industrial and DIY home use. You can perform a range of tasks including grinding, cutting, and tapping work on the large reinforced anvil. Easily mounted and solid lockdown(We provide 3 sets of mounting screws and bolts)
Color Blue
Brand Name Forward
Style Name Forward DT08125A Bench Vise with 1 Pair Steel Jaw Plate
Manufacturer Forward
Model Number DT08125A
Material Type Ductile Iron
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
86 ratings | 35 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (65)
4 stars
8% (7)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)